Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

וופיטי                                               Wapiti

WAPITI
ApHC 5445
GOLD HEELS (AQHA 1228) SI DING (QH Unreg)
BEULAH (AQHA 218)
CUADROON (AQHA 8588) SONG HIT (TB)
SPECK (AQHA P-221)

סוס האפלוסה שתעודת היוחסין שלו מראה שהינו סוס קוואטר משני הצדדים, יצר שושלת של סוסים עם צבע ואיכות. צבעו לא היה מקרי. סוסי אפלוסה שנולדים לשני הורים שרשומים כסוסי קוואטר, הוא דבר שקיים ויש לכך 2 הסברים.

אם אין סוסים בתעודת היוחסין של סוס האפלוסה שלהם לפחות ניקוד עור, הרי שהתעודות שלהם מוטעות. במילים אחרות, מישהו הצמיד ניירות של סוס קוואטר לסוס אפלוסה ללא צבע אפלוסה, שבהמשך פיתח צבע אפלוסה. ההסבר השני למצב כמו של וופיטי, פשוט גם כן אך יותר מעניין.

יש לזכור כי מועדוני האפלוסה והקוואטר הוקמו בערך באותו הזמן. ה- ApHC בסוף שנות ה- 30 של המאה הקודמת וה-AQHA בתחילת שנות ה- 40. שתי המועדונים קיבלו לשורותיהם סוסים עם צבע Roan ששורשיהם הובילו לתוכנית הגידול של המטפח המפורסם מהמורדות המערביים של הרי הרוקי בקולוראדו, קוק רוברדס.

היו למעשה סוסי אפלוסה קלאסיים בתצורת צבע Roan, עם ההוכחה הניצחת שסייח אפלוסה נולד בהרבעה עם סוס קוואטר לגיטימי. לא היו אלו פריקים גנטיים כי אם צאצאים של אחד מקווי הדם הוותיקים ביותר באפלוסה שקיימים.

דוגמא קלאסית לכך היא תעודתו של וופיטי.

במשך שנים התייחסו אליהם כאל טעויות גנטיות כשהיו למעשה הוכחה חייה לחוזק הגנטי של משפחת סוסות אפלוסה. בתחרות אפלוסה ב- 1960 בנברסקה היה ויכוח גדול לגבי "סוסי קוואטר עם נקודות" שהורשו להשתתף. הסוסים היו: Wapiti, Norell's Little Red, Carey's Streak, Carey's Tommie ו- Carey's Little Chief.

כל 4 הסוסים הראשונים היו סוסי קוואטר רשומים והאחרון היה בן לסוסה שאינה רשומה וללא צבע אפלוסה. כולם היה אלופים באותה תקופה או בהמשך וכולם קיבלו את צבע האפלוסה שלהם מסוסת אפלוסה מצוינת אחת.

בואו נחזור להתחלה.

שורשיו של וופיטי מובילים למאה ה- 19, לתוכניות הגידול של משפחת פיווי וקוק רוברדס.

במאמר על קוק רוברדס שהופיע ב- 1968, כותב ג'ין קאר על התפתחות חלק האפלוסה בסוסיו של קוק רוברדס. הוא כתב: "נהר הברזוס בטקסס היה אזור לידתו של אחד ממטפחי הסוסים המפורסמים ביותר באמריקה - קוק רוברדס. בטרם הגיע לגיל בית-ספר, עברו אביו ומשפחתו לטרינידד בקולוראדו, שם למד קוק בביה"ס. לאחר סיום לימודיו ניסה לעבוד תקופה קצרה בתור פקיד במשרדי הפקיד האזורי. מייד אח"כ חיפש קוק עבודת חווה. הוא מצא עבודה במערב טקסס.

"כאן נכנס קוק רוברדס לענייני גידול סוסים. הוא רכש סוסה מקו של מרוצים שהחליט להרביעה עם סוס שנודע בשם "סוס הקרקס" והיה שייך לקרקס שעצר בחורף בטרינידד בקולוראדו. תוצאת ההרבעה הייתה סייח אותו קרא Arab. הוא השתמש בו לרופינג ולנהיגת עגלות.

"בסביבות 1898 רכש קוק 9 סוסות שאותן הרביע עם סוסו Arab עד שנת 1906, כשקנה סוס הרבעה נוסף, טורוברד בשם Primero מהסנטור בורילו מטרינידד. השם שמשמעו "ראשון", היה מתאים שכן היה סוס הטורוברד הראשון מתוך כמה סוסי טורוברד בהם השתמש קוק רוברדס להרבעות. ב- 1908 שלח קוק רוברדס ברכבת את פרימרו ו- 25 סוסות גידול וסייחים לחוותו החדשה ליד היידן בקולוראדו. בדרך, הרכבת התהפכה ופרימרו נהרג.

אחת מבנותיו ששרדה הייתה סוסת אפלוסה בצבע Roan. כשהורבעה עם Bob H, בנו המהולל של Old Fred, הזוג יצר סוסת אפלוסה נוספת בתצורת רואן ונקראה The Blue Mare.  היא זו שאחראית לצבעו של וופיטי, וקרוביו המפורסמים כמו Norell's Little Red, Peavy Bimbo, Peavy's Uncle Sam, Ding Bob II, Quadroon (the stallion), Peavy's Cajun Queen ורבים אחרים.

הסוסה נרכשה מקוק רוברדס ע"י מטפח אגדי אחר, מרשל פיווי. כשהרביע את הסוסה עם סוס של המטפח רוברדס, Sheik P-11, מרשל קיבל קו נוסף של סוסת רואן אותה קרא Flossie. כשהורבעה פלוסי ל-Ding Bob P-269, הביאה פלוסי מספר סייחות מעולות, כולל את סוסת האפלוסה Speck, שנרשמה ב-AQHA וקבלה מספר P-221.

ספק הורבעה עם סוס הטורוברד Song Hit בשנת 1942 ובשנה שאח"כ הביאה למשפחת פיווי את סייחת האפלוסה הנהדרת Quadroon, שגם נרשמה כסוסת קוואטר. (הכיתוב היה Cuadroon עבור הסייחה שנולדה ב- 1943 עם מספר AQHA 8588). כשקוודרון הורבעה עם סוס הפלומינו Gold Heels P-1228, נולד וופיטי.

כשנולד ב- 1955, וופיטי היה תוצר של יותר מ- 60 שנות גידול ידועות.

מרי פיווי סטיס, המטפחת, מכרה את הסוס לאייק אנדרסון מסטימבוט ספרינגס בקולוראדו.

בספטמבר 1959, ג'ים ווילד ממיזורי בקש מחברו המטפח ססיל דובין לחפש עבורו סוס הרבעה לאביב הבא. ססיל דובין מצא את וופיטי, רכש אותו והעבירו לג'ים ווילד ב- 1 בינואר 1960. וופיטי יבלה את חייו בחוותו של ווילד ומאז נקשרו שמותיהם.

הוולד הראשון של הסוס שקבל תואר אלוף הייתה סייחה ילידת 1960 בשם Wa-Loni. סייח בשם Wapiti Jr, שנולד ב- 1962 מסוסת קווטר עשה חייל גם הוא בתחרויות. ב- 1968, הסייח האלוף מתחת לגיל שנה היה בנו Skip Wapiti. בן נוסף בשם Wa Jo Re שנולד ב- 1968 מוופיטי ובת של ג'קר בי (Joker Miss Reed), זכה ב- 1969 באליפות בלואיזיאנה.

והרשימה נמשכת עוד ועוד.

למרות ההתעניינות הרבה בסוס, ג'ים אף פעם לא פתח את ספר ההרבעה. סוסות חוץ הוגבלו ללא יותר מ- 10 בשנה אפילו אם יפלו השמיים. הפילוסופיה של ג'ים הייתה פשוטה מאוד. הוא היה בעסק הזה להנאתו בלבד ולא למסחר. הקשר בינו לסוס פרח מההתחלה. כל מי שראה אותם ביחד קלט שיש בניהם קשר מיוחד.

במהלך השנים ג'ים ווילד הביא את מיטב הסוסות שהצליח למצוא לעדר של וופיטי. בנות של Joker B., Bright Eyes Brother, Peavy Bimbo, Star Duster, Ding Bob II, Top Deck ו- Two Eyed Jack היו רק חלק מהסוסות בעדר של וופיטי.

הסוס נפטר ב- 2 ביולי 1979. בחווה נותרו 8 מבנותיו.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר