Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

 1990

לויד דונלי                                                                                          Lloyd Donley

במשך שנות ה- 50, 60, וה- 70 לויד דונלי קידם בנאמנות חלק מסוסי האפלוסה המובילים בביצועים במדינות המערב התיכון. היה אחד המאמנים הראשונים שהתמסר לגזע האפלוסה, והציג את הגזע לאנשים רבים. היה ידוע בכך שאימן סוסי אול-אראונד, ויצר אלופים כמו Tico Tornado, Absorokee Sunup, JJ Sunshine, Absarokee Doger, Tem Pop, Yegua’s Bob ו- CGM Mighty High. לכבוד השפעתו הרבה, גביע לזכרו מוענק בכל שנה לסוס הקאטינג הטוב ביותר התחרות העולמית.

1991

צ'רלס ראסל                                                                                 Charles Russell

  צ'רלס מרון ראסל (1864-1926), אחד הפסלים והאמנים הגדולים, הנציח היסטוריית ווסטרן. עבודתו לרוב הראתה את השימוש הריאליסטי באפלוסה עם כוונה אוניברסלית לתפוס את העין ואת הלב. רבים מציוריו הדגישו את היחסים בין האפלוסה לאינדיאני. מביתו במונטנה, הנציח את ההיסטוריה בהתהוותה ואת מורשת האפלוסה

 

הארי ריד                                                                                               Harry Reed

  החל להתעסק עם סוסי אפלוסה ב- 1949 וביסס את עצמו כאיש סוסים מוכשר, וטיפל בסוסים שהפכו להיות מהאבות המשפיעים ביותר בגזע. הוא עבד עבור ססיל דובין בסוף שנות ה- 50 והתפתח עם סוסים כמו Bight Eyes Brother, Top Hat H ו- Prince Plaudit. השפעתו של ריד על הגזע תמשך שנים רבות לתוך העתיד.

 1992

רוי יאנג                                                                              Roy Young

אם הגזע התחיל עם קידום מועדונים אזוריים, הרי חברים כמו רוי יאנג נטעו את הזרעים וטיפלו בהם. בעידודו, אגודת סוסי האפלוסה של לואיזיאנה הוקמה, והוא הפך להיות נשיאה הראשון ב- 1960. יאנג היה נשיא מועדון האפלוסה בטקסס ב- 1956 וב- 1957 ושרת כמנהל לאומי ב- 1958 ונשכר ע"י ה-ApHC כנציג שטח למנהל תערוכה. הדיפלומטיות שלו והתמדתו בנו לו כבוד שנמשך עד היום.

1993

האנק וויסקאמפ                                                                          Hank Weiscamp

  האנק וויסקאמפ מאלמוסה בקולוראדו גידל סוסי אפלוסה במשך 27 שנים. השפעתו חודרת עמוק לתוך שורשי הגזע ורחוק לתוך עתידו. הוא שידך בין סוס האפלוסה שלו עם בנותיו של Peavy Bimbo ליצור כמה לאגדות הגזע, כולל Prince Plaudit, Sir Plaudit, King Plaudit, Major Plaudit ו- Royal Plaudit. סוסים מוערכים כמו Mr. Mystique, Skip Bright, Sting of Stars ו- Rock Star, יכולים לראות שקווי הדם שלהם מובילים לסוסי וויסקאמפ גם כן. עומק האיכות התמידית של וויסקאמפ הידועה עוד מלפני ימי Price Plaudit והנמשכת עד ימים אלו הינה אגדית.

1994

לאורה ריצ'רדסון                                                                      Laura Richardson

  שותפה בחוות Double R בזכארי, לואיזיאנה, ופיתחה תוכנית גידול המבוססת בעיקר על הסוסה Love Affaire, בת של Wapiti Jr's Hand. הסוסה המליטה אלופים לאומיים ועולמיים רבים וזכתה ב- Bronze Production Plaque ב- 1983. היא גאה באיכות ובצבע של סוסיה ואמרה "אני אומרת שאין אלא סוג אחד של סוס טוב, וזהו סוס עם מבנה נכון."

1995

לאורה בוגי ברסט                                                      Laura Boogi Brest

חובבת אפלוסה ותיקה שהחלה להתעסק עם אפלוסות ב- 1954 כשייסדה בשותפות את חוות Double A בקלייד פארק במונטנה. מטפחת מצליחה, שסוסתה Dark Shadow המליטה 2 מסוסות האפלוסה המעולות הראשונות, Fire Opal ו- Navajo Turquoise. הייתה אחת הנשים הראשונות שקיבלו כרטיס שופט ב-ApHC.

1996

ג'יימס ה. (ג'ים) ווילד                                               James H. (Jim) Wild

 

 ג'ים ווילד מסרקוקסי מיזורי קנה את סוסתו הראשונה ב- 1956, והחל מה שיתפתח להיות העסק המצליח של גידול סוסי אפלוסה. קנה את Star Mist ובת של Joker B, חוותו השיקה תוכנית שתהיה אחת המובילות בתחום האפלוסה. חוותו הייתה לביתם של סוסים של קוק רוברדס ו-Wapiti (סוס שווילד היה בעליו ביחד עם ססיל דובין),וכמו Andrew’s Bartender ו-Precocious Skip.

1997

האדלי קמפבל                                                            Hadley Campbell

  האדלי קמפבל מוויטסבורו, טקסס, מטפח מצליח, מאמן ושופט ומקדם של גזע האפלוסה במשך יותר מ- 30 שנים והיה אחד המאמנים הגדולים של שנות ה- 70 וה- 80. שרת בהנהלת Blackhawk Appaloosa Association במשך שנים רבות, חלקם בתפקיד נשיא המועדון והיה הראשון שהוכנס להיכל התהילה של מועדון סוסי האפלוסה. שרת גם בהנהלת מועדון Southern Wisconsin Appaloosa Association. במהלך הקריירה שלו זכה ביותר מ- 40 תארים לאומיים ועולמיים ואימן בני נוער רבים ונון-פרו לקראת תארים לאומיים ועולמיים גם כן. ידוע בקשר שלו עם Honey Toe, הסוס שצבר את הכי הרבה נקודות בביצועים בתחרות לאומית ב- 1968 (גבר על 1900 סוסים) ו- Honeytone. כרגע מחזיק את Zip Code One שסיים ב- 1997 מדורג במקום 2 ברשימת האבות המובילים בסוסי ביצועים.

ב- 1 בפברואר, 2002 אובחן אצלו סרטן ריאה. הוא נפטר ב- 10 בפברואר, 2002 בגיל 73.

אדית סטנגר                                                                                     Edith Stanger

חוותה, Double Arrow הנמצאת באיידהו פולס באיידהו החליפה סוסי פיינט בנקודות אפלוסה ב- 1951 לאחר שהיו בתחרות אפלוסה לאומית בלואיסטון שבאיידהו. הייתה הראשונה שייצאה סוסי אפלוסה, לרוב במטוסים מלאים. אחת המייסדים של Intermountain Appaloosa Club, Snake River Valley Horse Show ו-Idaho Horse Council, ונבחרה להנהלת מועדון סוסי האפלוסה. פרסמה ספר בשם "Fifty Years of Appaloosa History," "a thorough history of the people and organization that became the Appaloosa Horse Club."

1998

אנה קלייר צ'סבורג                                         Anna Clare Chesebrough

הייתה הכוח המניע מאחורי ענף האפלוסה ותנועת הנוער באזור הצפון-מזרח מתחילת שנות ה- 70 עד אמצע שנות ה- 80. שימשה כמנהלת באגודות Northeastern Appaloosa Association ו- Empire Appaloosa Association, מארגנת תחרויות נוער, טורנירים ומשמשת כיועצת. ב- 1972 התחברה עם טרי טומפסון (שהיה כוכב עולה שטיפחה), וביחד העלו מופע ביצועי סוסים מהטובים שנראו בארץ. מחזיקה להרבעות את Chuck-A-Luck Charge, ומחפשת קוי דם של Absarokee Sunset ו-Rustler Charge עבור סוסותיה, צ'סבורג יצרה יותר מ- 80 אלופים לאומיים ועולמיים. במשך השנים נודעו אורוות צ'סבורג בתחום הריינינג, ווסטרן פלז'ר, ווסטרן ריידינג וסוסי הנוער. ב- 3 ביוני, 1998 נפטרה אנה קלייר צ'סבורג בעקבות ניתוח.

רוברט הוקינס                                                                              Robert Hawkins

אימן סוסים עבור חוות מרגריטה ולבסוף הוביל סוסי משאות להספקה בהרים, במכרות, חוות מבודדות וכו'. מהר נודע כמטפח של סוסים מעולים שיכלו לנצח, תוך שימוש בקווי הדם של Solomon Figueroa ו- Dutchess #1110, Red Pepper, American Eagle, Ghengis Khan, Blue Chip ו-Red Eagle’s Peacock. היה מטפח כל חייו, מאמן, בוחן ושופט, הוקינס היה מנהיג בקליפורניה ובמערב. הוא יזם מועדונים אזוריים רבים, תוכניות תערוכות, תחרויות, מרוצים וירידים כולל רכיבות טרייל. הפך לדמות מפתח בכל התחרויות והמרוצים והכוח המניע מאחורי ארגון מועדון האפלוסה האזורי של קליפורניה, והנשיא הראשון של המועדון. מספר שנים אח"כ עזר להתחיל את מועדון סוסי האפלוסה של דרום קליפורניה ומרוצי קאל-ווסטרן. הוקינס נפטר בפברואר 1997. השאיר אישה וחמישה ילדים.

ג'ק הניג                                                                                               Jack Hennig

מאמן השנה ב- 1995, ג'ק הניג מזולפו ספרינגס בפלורידה היה שופט במשך יותר מ- 32 שנים. שרת בהנהלת מועדון סוסי האפלוסה של פלורידה, Central Appaloosa Horse Club, והיה מוועדת המייסדים של תחרות Florida Orange Blossom Circuit. ב- 1964,כשאימן עם סאם צ'סטיין, לקח סוס, High Time, לאליפות העולם. ביחד, ג'ק ו-High Sign השתתפו ביותר מ- 50 תארים לאומיים ועולמיים; 29 מדליוני ברונזה בתחומים מסוס לעבודת בקר, לכידת עגלים על זמן, לכידת עגלים בשיפוט וריינינג לבוגרים; 7 ROM ו- 2 גביעי ברונזה של NRHA. לאחר שסיים במקום 2 כשהתחרה על גביע הברונזה הנכסף הרביעי (High Sign זכה בו בראשונה בשנת 1988 כשהייה בגיל 16 ובפעם השנייה ב- 1989). בנוסף, גם עם High Sign וסוסים אחרים, ג'ק צבר אליפויות לאומיות ועולמיות רבות, 3 גביעי ברונזה של National Reining Horse Association, וזכה גם ב-All American Quarter Horse Congress Open Roping Classic.

אורן מיקסר                                                                                           Orren Mixer

אמן ידוע ומוכר בעבור יכולתו בציור סוסי הבקר המערביים. הצייר מארקדיס, אוקלהומה צייר סוסי אפלוסה ידועים כמו Chief of Four Mile, King Plaudit ו-Straw Bug וכן את השחקן המקסיקני Vincente Ferdencez על גב סוס אפלוסה שחור עם שמיכה. לאחר שהתגייס לצי, נשלח לשיקאגו לצייר מערכי לימוד. שם גילה את הערך של ציוריו כשאשתו אבלין לקחה כמה מהם לחנות מקומית כששני ציורים נמכרו כבר באותו ערב. בנוסף לציור, אורן גידל סוסי אפלוסה, כולל Tom Mixer, סוס מסורס יליד 1982 שצבר מעל $65,605 בתקופת קריירת המרוצים שלו, כולל ניצחונות ב- 1984 ב-Worldwide Futurities וב-Cricket Bars Maturity ב- 1985.

 1999

או.ג'י. מרטינס                                                                    O.J. Martins
 

  הצטרף לגזע האפלוסה ב- 1962 ומאז, גידל, אימן, והציג כמויות של אלופים לאומיים ועולמיים ביופי ובביצועים. ב- 1970 זכה במספר כיתות כולל סייחים מתחת לגיל שנה, סייחות מתחת לגיל שנה, ווסטרן פלז'ר לצעירים, חביות ומסורסים בוגרים, תואר סגן-אלוף האלופים למסורס וזכה גם בסרטים בכיתות רבות אחרות. זכיות אלו שמו אותו על מפת האפלוסה. שופט אפלוסה כבר 34 שנים, או.ג'י שפט בתחרויות יוקרתיות רבות כולל באליפות העולמית של האפלוסה ב- 1996. או.ג'י שפרש באופן חלקי בגיל 73 ואשתו ג'ין ממשיכים להוביל סוסים באופן מוגבל לתחרויות והוא עדיין מתחרה בהצלחה במקצי Futurities.

2000

דניס קריסט                                                                       Dennis Crist
 

 

 דניס קריסט, לשעבר מסקוט סיטי בקנזס ודרום מזרח אוקלהומה גידל וטיפח מאות סוסי אפלוסה, כולל אלופים לאומיים ועולמיים ביופי ובביצועים. בגיל 68, דניס היה חבר מועדון סוסי האפלוסה משך יותר מ- 40 שנים.

הישגו המרשים ביותר בעולם האפלוסה היה קידומו של Mighty Peavy, בן ל-Mighty Bright x Genivieve Peavy, אותו קנה בגיל שנה מהמטפח ליין הדסון. בגיל 3 הוכתר הסוס לאלוף האלופים בדנבר וסגן-אלוף בפורט-וורט'. הוא המשיך בניצחונותיו ולאורך כל דרכו בטיפולו של דניס מייטי פיווי היה אביהם של 214 סייחים רשומים שזכו ב- 16 מדליוני ברונזה ו- 3 מדליוני כסף וכן 2 תעודות הישגים עילאיות. סייחיו גם התחרו על מסלול המרוצים. עוד מגידולו של קריסט, Racketeer (Mighty Peavy x Miss Berseemboro) שהוכתר ב- 1992 כ"סוס האפלוסה הטוב ביותר/אלוף העולם באינגליש. מייטי פיווי נפטר ב- 1987.
 
 
 
 

דניס גר עם אשתו דוריס בחוות לה מריפוסה באגילר שבקולוראדו, שם עדיין מטפח סוסי אפלוסה איכותיים בנוסף למעורבותו בפיתוח קרקעות.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר