Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

1986

קלוד טומפסון                                                         Claude Thompson

בשנת 1938, קלוד טומפסון ממורו שבמדינת אורגון הקים את מועדון סוסי האפלוסה לשמירה ורישום הגזע המנוקד. טומפסון העריץ במשך זמן רב את האפלוסה והינו ידוע בשל סוסיו Red Eagle ו- Red Eagle Peacock - שניהם אלופים לאומיים ואבות לאלופים. לפני שטומפסון הקים את מועדון סוסי האפלוסה, הגזע היה, לדעת רבים, בדרך להכחדה. עם התמדה רבת שנים ואהבה אמיתית לגזע סוסי האפלוסה, טומפסון הקים את הגזע המנוקד והביאו למצב שהינו גזע אמריקני קלאסי.

דר' פרנסיס היינס                                                         Dr. Francis Haines

היסטוריון במשך שנים רבות, שכתב 2 מאמרים למגזין Western Horseman ב- 1937, ועורר בכך התעניינות רבה בהקמת מועדון סוסי האפלוסה. באמצע שנות ה- 40 היינס וג'ורג' האטלי ביקרו אצל קלוד טומפסון והמליצו על הקמת ספר עדר ומערכת תחרויות לאומית. היינס גם כתב מספר ספרים היסטוריים, ושימש כהיסטוריון, נשיא וסגן-נשיא מועדון סוסי האפלוסה. ייזכר שנים רבות ע"י אנשי סוסים, בזכות הבאת הכרה לגזע סוסי האפלוסה באמצעות כתיבתו.

ל.וו. מור                                                                        L. W. Moore

  ל.וו. "ביל" מור שימש כמנהל במועדון סוסי האפלוסה במשך 18 שנים, כולל תקופה כנשיא המועדון בין השנים 1966 עד 1979. היה יו"ר ועדת המרוצים והנשיא הראשון של National Appaloosa Racing Association. היה נואם מוכשר וניהל הרבה סמינרי רישום. מחויבותו ותשומת ליבו לפרטים עזרה למועדון בהתקדמותו בתחומים רבים. סוסי אפלוסה שגידל הפכו לאלופים ומנצחי מרוצים.

1988
 

ג'. א. בייקר                                                                        J. E. Baker

  קידם וגידל במשך שנים רבות את גזע האפלוסה, והיה לו קשר עם סוסים רבים וטובים, כולל Mansfield`s  Comanche, OK, Patches F-143, Council Chief, Hayes’ Roman Cloud ו- Roman’s Straw Man, שמתחילים את הרשימה הארוכה של הסוסים הידועים עימם היה לא קשר. היה מעורב באופן אקטיבי בעולם המרוצים ופעל להקמת מרוצי אפלוסה ולהתפתחות כיתות בתחרויות אפלוסה. הוא עזר בארגון מועדון סוסי האפלוסה של אוקלהומה ואגודת המרוצים של אוקלהומה.

שטקה ביר סטפ                                                        Shatka Bear Step

  מציג ומקדם סוסי אפלוסה, והוסיף מימד ציורי ורומנטי לגזע. שטקה היה אביו של מר דיק ספנסר ממגזין ווסטרן הורסמן ואמן ידוע מאוד ביצירות כסף וטורקיז. צולם לטלוויזיה בתפילה בשפת סימנים אינדיאנית. יצר מספר פרסים עבור מועדון סוסי האפלוסה, כולל פרס שטקה ביר סטפ הניתן לנוער המשיג את הניקוד הגבוה ביותר בכל תחרות לאומית.

אלוין בלוינס                                                                    Elvin Blevins

  מטפח חלוץ והיה קשור עם סוסי ביצועים ובעיקר קידם את הקאטינג. שירת כמנהל במשך 21 שנים בין 1958 ל- 1979 והיה נשיא מועדון סוסי האפלוסה בין השנים 1975 ו- 1977. היה שופט סוסים.

 

ססיל דובין                                                                      Cecil Dobbin

  כרוז מצליח במכירות פומביות, מטפח ומקדם סוסי אפלוסה. שירת כמנהל במשך 12 שנים מ- 1961 עד 1973 והיה סגן-נשיא מועדון סוסי האפלוסה ב- 1963.

 

דר' ג'ורג' גייל                                                           Dr. George Gayle

  מטפח ומקדם סוסי אפלוסה והיה חבר אקטיבי במספר תחומים. היה במשך זמן רב המנהל של חלק האפלוסה ב-Houston Livestock Show and Sale. היה ידוע כמטפח סוסי יופי מצליח. היה אקטיבי במספר מכירות והיה נשיא מועדון סוסי האפלוסה של טקסס ומנהל ב-ApHC במשך 12 שנים, מ- 1967 עד 1979.

בוב הנקלה                                                                       Bob Hankla

  היה מאמן מצליח מקולוראדו. ידוע בפעילותו עם הסוס אבסרוקי סנסט. היה המאמן שבזכותו הסוס ניצח בריינינג, פלז'ר, רופינג ומשחקים. הוא הצליח לאמן ולהציג בהצלחה לאחר שאיבד יד אחת והייתה לו נכות בשנייה עקב תאונת חשמל כשהיה בגיל 21. מגבלה זו מעולם לא עצרה אותו מלהתחרות ולנצח בעקביות באירועים של ביצועים באפלוסה.

ג'ורג' האטלי                                                                 George Hatley

  מעורבותו עם ה-ApHC נמשכת יותר מ- 40 שנים. שירת כמזכיר ההנהלה של ה-ApHC במשך 31 שנים. הוציא לאור את ספר העדר הראשון, היה העורך הראשון של חדשות האפלוסה (שקדם לאפלוסה ז'ורנל), פעל לפתח את רכיבת הטרייל ע"ש צ'יף ג'וזף, והיה המנהל של תחרות האפלוסה הראשונה והמנהל של המכירה הראשונה של סוסי אפלוסה. היה המטפח של מספר סוסים ידועים, בניהם Apache Double, והיה מתחרה מצליח במרוצים.

לייו הדסון                                                                      Lane Hudson

 

  ידוע כמטפח סוסי האפלוסה הטוב ביותר בכל הזמנים. הדסון משויך עם המון סוסים כמו לדוגמא: Mighty Bright, Bright Eyes Brother, Genivieve Peavy ורבים אחרים נושאי תארים לאומיים ועולמיים רבים. היה קשור עם מייביס פיווי ורכש ממנה מספר סוסות כולל Miss Mavis, Cherry Cordial ו- Mighty Bimbo.

 

 

דון אימבודן                                                                    Don Imboden

 

שרת כמנהל במועדון סוסי האפלוסה במשך 21 שנים מ- 1959 עד פטירתו ב- 1980. בזמן זה נבחר לנשיא המועדון פעמיים בין 1963-1966 ובין 1972-1974. היה קשור להקמת מרוצי אפלוסה בניו-מקסיקו ועזר בארגון מספר מועדונים אזוריים. רכב את כל 13 חלקי מסלול הטרייל ע"ש צ'יף ג'וזף והיה שופט מוסמך ב-ApHC.

 

בן ג'ונסון                                                                       Ben Johnson

 

היה מנהל ב-ApHC יותר מכל מנהל אחר בהיסטוריה של המועדון. שרת בהנהלה במשך 33 שנים (1948-1981), בחלק מהזמן היה סגן-נשיא המועדון. היה מאוד פעיל בארגון מועדונים אזוריים ופעיל בתחום המרוצים. היה הבעלים של Patchy Jr. ו-Patchy 416. היה פסל מחונן ותכנן את גביע הברונזה בתחרות הלאומית. רבים החשיבו אותו כבעל סמכות בענייני צבע אפלוסה וגידול ושופט ApHC מהשורה הראשונה.

פרנסיס ג'ונסון                                                          Francis Johnson

 

מטפח חלוץ ומציג, כמו גם אלוף אולימפי; זכה במדליית זהב בנבחרת הכדורסל האמריקנית הראשונה (1936). היה הבעלים של מספר סוסים ידועים (הידוע ביותר - Booger Chief), והיה אקטיבי בארגון מועדונים אזוריים בקנזס. יזם שינויים בחלק מהתקנות במועדון, שאומצו בהצלחה והיה שופט ב-ApHC.

 

קארל מיילס                                                                         Carl Miles

 

  נחשב כמקדים את זמנו ברעיונות לשיווק וקידום סוסים, והיה בלתי נלאה במאמציו לקידום בשנות ה- 50 וה- 60 סוסים כמו Prince Plaudit ו- Joker B. שני הסוסים הוכנסו להיכל התהילה והינם 2 מהאבות הגדולים ביותר של הגזע.  עזר בהקמת התחרות הלאומית כשהתקיימה בטקסס והיה חבר הנהלה במשך מספר שנים.

 

 

מייביס פיווי                                                                     Mavis Peavy

 

  ההיסטוריה של חוות פיווי נמשכת כ- 70 שנים דרך קווי-דם של אלופי אפלוסה רבים. מייביס פיווי הייתה אחראית להקמת קו של סוסים הכוללים את Bob H, Ding Bob, Gold Bars, Papoose, Chipeta, Peavy Bimbo ו- Genevieve Peavy. היא הייתה מעורבת תקופה ארוכה עם מועדון האפלוסה ועבדה עם ליין הדסון.

 

 

בוב פקינפה                                                                                   Bob Peckinpah

 

  עבד בקדחתנות להכרת האפלוסה בחוגים אחרים של תעשיית הסוסים ועזר בארגון מועדונים אזוריים. שרת כמנהל במועדון במשך 32 שנים (1950-1979 ו- 1980-1983). היה נשיא המועדון במשך 9 שנים (1952-1961). היה פעיל בנושא מרוצי אפלוסה. פרסם מאמרים רבים כולל הקדמות במספר ספרי עדר. ביחד עם ג'ורג' האטלי ופרנסיס היינס כתבו ופרסמו את The Appaloosa Horse ב- 1951.

 

 

דיק ספנסר                                                                                        Dick Spencer

 

  בשנות ה- 50 וה- 60, דיק ספנסר עזר לקדם את גזע האפלוסה כעורך Western Horseman ואח"כ כמו"ל. ספנסר היה גם הבעלים והמטפח של סוסי אפלוסה. היה אישיות פופולארית במגוון אירועים.

 

 

 

דיק סטנגר                                                                                         Dick Stanger

 

  מנהל במועדון וידוע כאחד המייסדים של הגזע. שרת כמנהל במשך 21 שנים (1958-1979). שרת כנשיא המועדון בין 1974 ל- 1975 ונחשב כאיש סוסים מחונן והציג והשתמש בסוסי אפלוסה הרבה לפני הקמת ה-ApHC. דיק ואשתו אדית היו ידועים כבעלי עדר סוסי האפלוסה הגדול ביותר. דיק נחשב שופט מהשורה הראשונה והיה מנהל ב- American Horse Association ועזר בהקמת Intermountain Appaloosa Club.

1989

ג'ו וורן                                                                                                    Joe Warren

  מטפח של סוסי אפלוסה במשך יותר מ- 40 שנים, ג'ו וורן מלנגלי בבריטיש קולומביה שרת כמנהל וכנשיא מועדון סוסי האפלוסה בקנדה. הוא הסתובב רבות בקנדה לעזור למועדונים אזוריים בהקמתם, ותרם למגזין של המועדון באופן קבוע. במשך שנים רבות תרם למועדון בארה"ב וכרגע תורם מדליון כסף וענבר עבור הסוס הזוכה בתואר אלוף יופי עילאי בתחרויות מועדון סוסי האפלוסה בקנדה. וורן שכונה בשם "מר אפלוסה של קנדה" יצר גם אלופים קנדיים ואמריקנים רבים והביא את הסוס הראשון מקו Bright לקנדה.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר