Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

דה אקזקוטיב                         The Executive

THE EXECUTIVE

ApHC 183779
DIAL BRIGHT TOO (ApHC 107308) DIAL GOOD (AQHA 306032)
BRIGHT LUSTER (ApHC 17727)
DIAL RIGHT TIME (ApHC 110067) DIAL GOOD (AQHA 306032)
NILE TIME (ApHC 13074)

ב- 8 במאי, 1973, נולד סייח עם שמיכה בחוותו של הול בקולוראדו. הסייח גודל ע"י מרטין אברהמסון אך נמכר עם אימו בטרם נולד. הסייח נקרא דייל ברייט 3 (Dial Bright Three), והיה בן של Dial Bright Too ו- Dial Right Time, דבר שהפך אותו לתוצר של פעמיים צאצא של Dial Good, סוס קווטר ונין של Bright Eyes Brother. הסייח הנאה החליף ידיים מספר פעמים בטרם הגיע לידיהם של בארט וקיי סטיבנסון מקולוראדו. הסייח כמעט ונמכר לחווה קנדית, אך כשהעסקה נפלה, הסטיבנסונים החליטו להשאיר אותו כסוס הרבעה.

בינתיים, מטפח האפלוסה לו אקלונד חיפש את הזכר המושלם לתוכנית ההרבעות שלו. הוא גידל סוסי אפלוסה במשך שנים, אך טרם מצא את ראש העדר המושלם להשלים את תוכניתו. הוא חיפש סוס שסייחיו יהיו מסוגלים לנצח ביופי ובביצועים. הוא נבר בתעודות יוחסין וקווי-דם ורישומי יופי וביצועים והגיע למסקנה שהסוס צריך להיות מגידול של Dial Bright Too ו- Bright Eyes Brother. כך החל אקלונד בחיפושיו אחר סוס מגידול כזה - שהוביל אותו ל- Dial Bright Three.

הסטיבנסונים לעומת זאת, לא היו מוכנים לשחרר את הסייח אך הם שלחו לאקלונד תמונות במידה וירצה להרביע סוסות איתו באביב הבא. אך אקלונד לא התייאש. הוא החזיר את כל התמונות של הסוסים שקיבל לבעליהם, והסביר שהחליט על סוס אחר - Dial Bright Three.  התמדתו של אקלונד נשאה פרי. מספר חודשים אח"כ, בדצמבר 1974, הזמינו הסטיבנסונים אותו ואת המאמן ג'ורג' מיניק לבקר בחוותם ולהסתכל על סייחיהם - כולל דייל ברייט 3. לאחר בדיקה של כמה סוסים אקלונד היה עדיין משוכנע בעליונות של דייל ברייט 3 וקנה אותו ב- $20000.

מספר חודשים לאחר הרכישה, הועבר הסוס לאורוות האימון של מיניק בקליפורניה לאימונו לקראת הכיתות המתקרבות. מיניק הציע באופן החלטי לשנות את השם של הסוס "כדי לאפשר לו לקבל את הקרדיט ולא רק כבנו של דייל ברייט טו". אקלונד הסכים שהסוס צריך שיהיה לו שם חזק ויחודי שיאפשר לו לבלוט בקהל. הוצעו מספר שמות ונדחו עד שבסוף הוחלט על שם. דייל ברייט 3 הפך להיות דה-אקסקוטיב ב- 1975. מיניק כינה אותו "Mervyn".

הסוס התחרה ב- 6 כיתות יופי ב- 1975 ועמד אלוף ב- 5 מהם ובאחת היה סגן-אלוף. הוא היה גם אלוף גילאי השנתיים ב- 1975. קריירת התחרויות שלו הייתה קצרה אך מוצלחת.

הסוס הורבע עם מעט מאוד סוסות חוץ לפני שאקלונד סגר את יומן ההרבעות של הסוס כדי להתרכז יותר בתוכנית ההרבעה שלו. הוא הרביע את הסוס עם סוסות שהיו רק סוסות קוואטר מקווי הדם של דוק-בר, אימפרסיב, וסקיפה-סטאר. בסוס דה אקסקוטיב, אקלונד מצא את הסוס שיוכל להוליד סייחים מנצחים ביופי ובביצועים. טבעו הסקרן, הנוח לאימון והאינטליגנטי של הסוס היו לא רק בסוס אלא גם בסייחיו ואקלונד רכב על הסייחים פעמים רבות כדי להיות בטוח שאינם רק יפים אלא גם אתלטים.

ב- 1990 החליט אקלונד לקחת פסק זמן מעולם הסוסים והחכיר את הסוס ונכדו The Upper Hand, לגוס וג'רי באלארד מוויל בצפון קרוליינה. אקלונד התעקש שלא לתת לסוס שום טיפול מיוחד. הוא רצה שהסוס יוחזק במרעה עם סוסות, כמו בחוותו. בראיון לאפלוסה ז'ורנל ב- 1991 העיר אקלונד על חוקיו הפשוטים לטיפול בסוסים. " אני חושב שככול שמחזיקים את החיה יותר טבעי, פחות מתח יהיה על הסוס וארוכים יותר יהיו חייו". מאוחר יותר הוסיף "לפי הבנתי, איש סוסים יוכל לראותו ואין זה משנה כמה עשב או בוץ יש עליו. אלו שלא רואים, ממילא לא יוכלו לראותו עבור מה שהוא שווה, אפילו אם יהיה מבריק". משפחת באלארד החזיקו את הסוס כפי שרצה אקלונד, ולסוס התווספו בסגנון חייו הבלתי מסובך מספר סייחים או סוסה מזדקנת בשם Miss Marg.

היו לסוס 301 סייחים רשומים. סייחיו צברו יותר מ- 2300 נקודות במגוון תחומים, יותר מ- 3000 נקודות ביופי, וכן 55 פרסי מדליונים ו- 1 ROM במרוצים. שתי סוסות אפלוסה, Miss Apache ו- Spanish Viento, הורבעו רק עם הסוס וקיבלו מקום בהיכל התהילה של האפלוסה. חלק מסייחיו האלופים כוללים את Cover Girl, The Real Stuff, Intrigue ו- Mister Mystique.  לסוס זה ישנו הכבוד להיות אחד מ- 4 סוסים - האחרים הם גואר, רוק סטאר ורומנ'ס סטרואו מן - שקיבלו תעודת אב ביצועים ממועדון סוסי האפלוסה (Appaloosa Horse Club performance sire certificate).

בשנת 2001 קיבל הסוס לאחר מותו את ApHC Bronze Supreme Sire production plaque.

הסוס נפטר בשנתו ב- 1998 בגיל 25. הוא הוכנס להיכל התהילה של האפלוסה ב- 1994.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר