Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

רסלר ביל                            Rustler Bill

RUSTLER BILL
ApHC F-3372
MATADOR DUN (QH Unreg) SHEIK (AQHA P-11)
 
CHEYENE GOLD (ApHC F-2671)  
 

כשנולד ב- 15 במרץ 1954 בשמורה האינדיאנית שיין-ריבר בדרום דקוטה, המטפח, קנת ווסט, קרוב לודאי שלא תאר לעצמו שהסייח יגדל ויתמודד מול חלק מהשמות הידועים ביותר במועדון סוסי האפלוסה, ויוכל להם.

אביו של רסלר ביל היה סוס קווטר בשם Matador Dun, צאצא של סוס בשם Sheik P-11, מסוסיו של קוק רוברטס, אולד פרד ופיטר מקיו. חלק מצאצאיו של Matador Dun, בבעלות חברת הבקר והקרקעות מטדור, נשלחו למדינות המרכז המערבי של ארה"ב מטקסס, עם סוסים ובקר נוספים,לרעות במרעה העשיר. אמו של רסלר ביל, Cheyenne Gold, סוסת אפלוסה מהורים בלתי ידועים, הייתה תוצאה של המשרד לענייני אינדיאנים שהכניס סוסי אפלוסה זכרים עם מבנה טוב, כדי לשפר את סוסי הרכיבה האינדיאנים. בין סוסים אלו היו Painter III ומספר צאצאים של Starbuck Leopard, כך שיתכן ש-Cheyenne Gold הייתה מקורבת לאחד מקווי הדם האלו. בשנים שלאחר היוולדו של רסלר ביל המליטה אימו 3 אחים מלאים לרסלר ביל. היו אלה Chancie Mandan, Cheyenne D. Bill ו- Wrangler Bill.

כבן שנתיים, הסוס התגלה ע"י לי טום אלס, שקנה אותו מקנת ווסט, רשם אותו במועדון סוסי האפלוסה ואילף את הסוס לרכיבה. אלס החל להציג את הסוס ב- 1958 והסוס לקח אלוף-אלופים בתחרות בפליינוויל, טקסס. בדצמבר 58 נמכר הסוס לפרד ווימברלי מפורת' וורת' בטקסס שרכש את הסוס עבור בנו בן ה- 15 דוד, לאמנו ולהציגו. בשנים הבאות, נראו הצוות דוד ווימברלי ורסלר ביל בכל רחבי טקסס, צוברים ניצחונות בדרכם.

הסוס נולד בתקופה של התעוררות מחדש בעולם האפלוסות, בזמן שמספר סוסים אגדתיים יכלו להיראות ביחד בכיתה באותה תחרות. עובדה זו בלבד הופכת את הישגי רסלר ביל למרשימה למדי אך יותר מיוחד זה שבעליו בן-העשרה, דוד ווימברלי, אימן והציג את הסוס בעצמו, מתמודד בכבוד עם אנשים כמו ססיל דובין ובאדי היטון. בתחרות בסן-אנטוניו בטקסס בשנת 1959, זכה רסלר ביל במקום 2  אחרי ברייט אייז ברוד'ר ומעל ג'וקר בי שמוקם 3. במקום 5 היה נבחו בריצ'ס. רסלר ביל קיבל אלוף-אלופים ב- 1960 ו- 1961. בתחרות אחרת ב- 1961 קיבל סגן אלוף-האלופים, מפסיד להיי ספוט ומנצח את היי הנד, ליטל בריצ'ס ק וטופ הט ה. חוץ מלהצטיין במקצועות יופי, הסוס גם הגיע להישגים בביצועים, באימונו והצגתו של דוד ווימברלי. הצוות התחרה במגוון של מקצועות מריינינג וקאטינג עד טרייל ומרוצי חביות.

במהלך הקריירה שלו, יצר לעצמו הסוס שם כאב, ובסתיו 1962 נקנה ע"י דוד אלקינס ואביו ט. ג. אלקינס, ביחד עם מספר סוסות גידול איכותיות, שנקנו לצורכי הרבעה איתו. משפחת אלקינס היו חדשים בעולם האפלוסה, רכשו גם את סייחיו של רסלר ביל, Rustler Zip . מהסוס Rustler Zip, לקחו את השם לחוותם - Zip Appaloosas -, ותקוותם הייתה שמ- Rustler Zip ו- Rustler Sugar יצמח שם החווה ויוכר בציבור. ב- 1963, בתחרות לאומית של מועדון סוסי האפלוסה בבויזי, איידהו - התחרות הראשונה של משפחת אלקינס - Rustler Zip זכה בתואר אלוף לגילאי שנתיים ואח"כ זכה בתואר סגן-אלוף האלופים, מפסיד את תואר האלוף לסוס המפורסם Colida. באותה תחרות, Rustler Sugar זכתה בכיתת סייחות בגיל שנה, ו- Rustler Bill זכה בכיתת בית-אב. שנתיים אח"כ, בתחרות בסקרמנטו, ZIP שוב שלט בכיתות הזכרים, הפעם קוטף את תואר אלוף-האלופים. Rustler Sugar זכתה בתואר הסגנות לאלוף-האלופים ולקחה מקום שני בריינינג לצעירים, ו- Rustler Bill שוב זכה בכיתת בית-אב. ב- 1964 בטקסס החל מועדון סוסי האפלוסה בשיטת הנקודות. תודות לשיטה זו, Rustler Bill, Rustler Zip ו- Rustler Sugar זכו בתארי אלוף בטקסס.

Rustler Bill היה אביהם של מספר סוסים בולטים הכוללים את Rustler Badger. אלוף עולם בריינינג ו- 12 פעמים אלוף לאומי וזוכה במדליון ברונזה לצאצאים Rustler Charger, אלוף האלופים של 1965 Rustler Zip ואלוף לאומי ואלוף עולם בקאטינג, Rustler's Risk.

ב- 1966 ערכה חוות Zip Appaloosa מכירה, ו- Rustler Bill נמכר לראלף הנלי מוואגונר אוקלהומה, ואח"כ נמכר ב- 1969 לוו. דין פיצווטר מחוות פיצווטר באורגון, ושם נשאר הסוס עד יום מותו. Rustler Bill נפטר קרוב לגיל 30. הוא הוכנס להיכל התהילה של מועדון סוסי האפלוסה בשנת 1966.

 
 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר