Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

ברייט אייז ברודר         Bright Eyes Brother

BRIGHT EYES BROTHER
ApHC F-3047
BILLY MADDON (AQHA P4118) BILLY CLEGG (AQHA P427)
CECILIA (QH Unreg)
PLAUDETTE (Unreg) KING PLAUDIT (TB)
Coke Roberds mare (App)

נולד בחוות מדון בניו-מקסיקו בשנת 1950, Bright Eyes Brother היה אפלוסה ללא עוררין. אביו היה סוס קוואטר בשם Billy Maddon, כך שהסיקו שצבעו בא רק מאימו, Plaudette, שלא הייתה רשומה. פלודט הייתה ביתו של סוס הטורוברד King Plaudit, והייתה אצנית בספרינטים. כסוסת גידול, היה ברור שהעבירה את כישרונה על המסלול לצאצאיה כשהוציאה את Maddon’s Bright Eyes, סוסה שניצחה 3 פעמים את אליפות ה- AQHA.

 אך למרות שהמליטה סייחים שנרשמו ב- AQHA בעבר, היה ברור שנשאה דם אפלוסה וזו הייתה עדות כשנולד הסייח היפה עם השמיכה, שבעתיד יוכר בשם Bright Eyes Brother.

כבן שנתיים, אז נקרא Frosty, נמכר לווילי דונלדסון, שהשתמש בסוס לרודאו. הוא גילה שהסוס חש בנוח עם בקר, במיוחד במקצי רופינג. משום שמשפחת דונלדסון התייחסו לסוס כאל חיית מחמד, במרוצת 5 השנים בהם היה אצל משפחת דונלדסון, כמעט ולא השתמשו בסוס להרבעות. למרות שהיה אב ל- 5 סייחים בזמן זה, 3 היו מסוסות איתם שוחרר ברודאו.

בזמן שהסוס היה ברודאו, כרוז של מכירות פומביות מקולוראדו שמע על הסוס במשך שנים. כרוז זה, ששמו יישזר עם הסוס היה ססיל דובין. דובין ראה במכירות הפומביות את מחירי האפלוסה מרקיעים, והחליט שסוס מקו-דם טוב יהיה ראש העדר שלו כהתחלה של תוכנית גידול. דובין עקב במשך שנתיים לפני שמצא את Frosty בחוות ווילי דונלדסון. בתחילה הציע לדונלדסון כל סוס שהיה למכירה ברודאו בתמורה לסוס אך דונלדסון סירב. מבלי להתייאש, חזר דובין לחוות דונלדסון עם $10,000 מחשבון החיסכון שלו ועם $10,000 נוספים אותם לווה מחבר. ובסוף שכנע את דונלדסון למכור את הסוס מבלי שיזדקק ל- $10,000 מהחבר. גל של אשמה תקף את דובין כשראה את ביתו הקטנה של דונלדסון ועיניה הדומעות מאכילה את הסוס מידיה, אך העסקה נחתמה, ודובין עזב עם הסוס.

בחזרו עם הסוס לקולוראדו, עצר דובין להתקשר לחברו דיק ספנסר ולהתפאר ברכושו החדש. כשספנסר שמע שהסוס הוא חצי אח לסוסה המפורסמת Maddon’s Bright Eyes, אמר בצחוק לדובין לקרוא את שמו Bright Eye’s Brother, שכן "זה מה שתאמר לכולם", וכך תפס השם.

בקולוראדו, רשם דובין את הסוס במועדון סוסי האפלוסה, ומייד החל בקריירת התחרויות עם הסוס. הסוס התחרה באופן קבוע ב-Denver National Western Stock Show. לאחר שזכה בתואר אלוף-האלופים לסוסי אפלוסה בתחרות זו, הוזמן להשתתף ב- 1958 ב-San Antonio Livestock Show. לאחר הגיעו, שם דובין את תעודת היוחסין של הסוס על התא בו עמד, כדי שכולם יראו, ויצר המולה גדולה בין מטפחי סוסי הקוואטר, חלקם נדהמים, אחרים זועמים שסוס אפלוסה יכול להיות מקורב לסוסה המפורסמת שלהם, Maddon’s Bright Eyes. למרות המחלוקת, הסוס לקח בקלות את תואר אלוף-האלופים לסוסי אפלוסה ב- 1958, ויצר בכך תרעומת נוספת כשהוא ודובין צעדו בתהלוכה של האלופים - כבוד השמור בד"כ לסוסי קוואטר.

במהלך הקריירה של הסוס כאב, דובין קיבל הצעות לקניית הסוס, ואפילו $50,000 הוצעו לו בעבור שותפות ב- 50% בסוס לפני שייוולדו סייחיו, אך דובין סירב כל הזמן, ואפילו דחה הצעה מהמטפח האגדי האנק וויסקאמפ. בנוסף, דובין מכר לעיתים מאוד רחוקות סייחים שנולדו מהסוס לפני שהגיעו לגיל שנה, דבר שנתן לו זמן להעריך את הסייח מתוכנית הגידול שלו.

כאב, היו לו 138 סייחים רשומים. ססיל דובין יצר איכות ולא כמות. והרביע עם הסוס לא יותר מ- 20 סוסות בעונה. דובין בחר את הסוסות שיורבעו, ובד"כ בחר בסוסות מקווי-דם של קוק רוברטס ומיוויס פיווי. דובין הרביע לעיתים רחוקות סוסות מבחוץ, ובחר למכור את סייחיו שנולדו בחוותו. יוצאת-דופן בולטת הייתה הרבעת הסוסה Peggy's Delight של ליין הדסון, שהביאה בעקבות זאת את Mighty Bright המהולל, ואח"כ את אחיו המלאים, Bright Delight, Bright Cecil, Gypsy Delight ו- Barely Bright.

הסוס היה אביהם של סוסי אפלוסה ידועים כולל את Mighty Bright ,Bright Chip ו-Bright Starlette שהוכנסו להיכל התהילה, אלופת-האלופות של 1963, Bright Delight, אלופה לאומית ועולמית Bright Reflection ופעמיים אלופה לאומית Bright Tribute.

Bright Eyes Brother הוא הסב של Mighty Marshall, Mighty Paul ו- Mighty Peavy. לסוס זה יש הכבוד להיות הסוס עם הכי הרבה צאצאים בהיכל התהילה של האפלוסה.

הסוס נפטר ב- 1979 בגיל 29. הוכנס להיכל התהילה ב- 1988.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר