Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

אפאש קינג ס.                       Apache King S

APACHE KING S.
ApHC 10858
APACHE (ApHC F-730) BETTER STILL (TB)
QUEEN (Unreg)
MAPELINE (ID-842) PAPAGOS (TB)
SHELIA (Unreg)

זה קרה בשנת 1961. קצת מוקדם לשלג אפילו בהרים שליד אלביון באיידהו. כשהשלג החל לרדת הציידים קיבלו אותו בברכה משום שיקל על מלאכת העיקוב. אבל, השלג לא הפסיק לרדת עד שהצטבר לגובה. אם השלג לא היה מספיק, הטמפרטורה ירדה מאוד והייתה סביב 15 מעלות מתחת לאפס. ציידים שנעזרו ברכבים ובסוסים נתקעו. לפני שהגיע החילוץ, מספר אנשים מתו מחשיפה לקור. הרבה סוסים מתו גם כן. ג'ו קינג שיחרר את סוס האפלוסה שלו שידאג לעצמו. עשרה ימים אח"כ, הסוס הגיע לחווה באזור הנמוך יותר. המסע המפרך דרך השלג שהיה בגובה הבטן, השאיר סימנים בבטנו של הסוס. שנים אח"כ יכולת לראות צלקות על רגליו האחוריות מפציעות כשעבר על גזעי עצים מכוסי שלג במסעו לחיים, ולמסלול המרוצים.

ג'ו ומרי קינג קנו את הסוס הצעיר מאורוויל סירס, וכשלא ניצח במסלול, הרוויח את לחמו כסוס חווה בחוות King בפק, איידהו.

ב- 1962, הסוס זכה בתואר אלוף האלופים ב-Magic Valley Horse Show בטווין פולס באיידהו והמשיך לזכות בדרבי לגילאי 3 ב-ION. משם המשיך ל-Nampa Stampede, הרודאו הגדול ביותר באיידהו שם נשא את הדגל במצעד. מאוחר יותר באותה שנה, בסתיו, הסוס נשא את בעליו במסע צייד נוסף. בפעם זו לא הייתה סופת שלגים.

בתחילת אביב 1963, קינג החליט לאמן את הסוס בעצמו. המרוץ הראשון שלו בעונת 1963 היה 3/8 מייל לגילאי 3 ויותר באפלוסה. אפאש קינג ס. ניצח בקלות. במרוץ השני שלו ל- 400 יארד ניצח גם כן. בעלים של סוסי מרוץ בגזעים אחרים הרגישו שזה יותר מדי והחלו להכין מרוץ 3/8 מייל פתוח בו ישתתפו מיטב הסוסים באזור בויזי כנגד אפאש קינג ס. זה היה מעניין ומרוץ מהנה עבור מטפחי אפלוסה כשצפו באחד משלהם נלחם ומנצח את המרוץ.

מיד אחרי המרוץ, החלו הימורי Pari-Mutuel. אפאש קינג ס. היה מוכן וכך גם בעליו-מאמנו. העניין בסוס נראה ביחס ההימורים. בפעם הראשונה בהיסטוריה של המסלול, כרטיסים אזלו. תומכיו של אפאש קינג ס. הרוויחו. הוא ניצח בקלות את המרוץ וקבע שיא עולמי לסוסי אפלוסה. הזמן שלו היה 57.67, 2.5 שניות מהר יותר מזמן הטורוברד במרוץ.

בתחרות הלאומית ה- 16 של האפלוסה, הסוס ניצח בקלות במרוץ 1/2 מייל וקבע שיא עולמי נוסף. באותו אחה"צ ניצח גם בדרבי של ION ב- 910 יארד ב- 41.72.

הסוס הסנסציוני, הוחזר לחוות קינג להרבעת סוסות, וחיכה למרוץ הבא. "לפעמים זה מפחיד אותי רק לחשוב מה הסוס הזה יכול לעשות" אמר קינג. "דבר אחד בטוח, הוא ואני נשוב לצוד צבי בסתיו הזה".

בדרך בה התנהג הסוס בשטח הסלעי וההררי כמו על המסלול, הוא בטח היה יכול להשיג צבי בריצה בשטחי איידהו הפרימיטיביים. בטח גם לא יהיו הרבה הימורים נגדו.

אפאש קינג ס. קבע שיאי עולם ב- 500, 770, 880 יארד, 4 פורלונג, 1/2 4, ו- 5 פורלונג. ב- 1963, זכה באליפות המרוצים לסוסים בוגרים. במאמר ב-Appaloosa News ב- 1970 כתב בוב זרק שמ- 36 מרוצים ב- 7 שנים, אפאש קינג ס. צבר 28 ניצחונות, 6 דרוגים ו- 2 הופעות ומעולם לא קרה שלא הרוויח כסף. עוד נכתב במאמר "אנשים שראו אותו רץ זוכרים אותו בגלל הדחיפה שלו, אך רבים זוכרים אותו בזכות המוזרות שלו. היה לו הרגל להסתכל על היציעים בזמן שרץ, לועג לשאגות הקהל עם תשואות שנראה ששמר לעצמו."

הסוס היה אביהם של 93 סייחים רשומים. סייחיו כוללים 38 סוסי מרוץ ש- 16 מבניהם היו מנצחים וצברו $31,057.75 על המסלול. הוא קיבל את תואר האב המוביל ב- 1967 וב- 1968 על אבהות להכי הרבה מנצחים. לביתו, Daiquiri-Bar, הייתה השפעה חזקה על עולם הביצועים והיופי, וזכתה במדליון ברונזה ביופי וגם זכתה ב- 1987 בתואר האם המובילה בזוכי מדליונים.

אפאש קינג ס. נפטר ב- 5 באפריל, 1970.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר