Make your own free website on Tripod.com

מועדון סוסי האפלוסה בישראל

Appaloosa Horse Club of Israel

 

החומר למאמר הבא התפרסם באינטרנט ב- 2001 באתר http://barnlot.tripod.com

האפלוסה

הסוס האהוב ביותר על אימא טבע

מאת: ססיל א. דובין

האפלוסה הוא סוס שמעורבים בו הרבה יותר מאפיינים מאשר בכל גזע אחר. מסיבה כלשהי, אנו רוצים לבדוק את האפלוסה תחת אותם תנאים בהם נבדקים סוסים שאינם אפלוסה. כשזה קורה, יש לפנינו תשבץ שבהשלמתו נשארים המון חלקים שאין אנו יודעים היכן למקמם. במקרה של האפלוסה לא נראה שיש תשובות שיסבירו את המגוון הרחב של התנאים.

אנו חושבים שכדי להבין את האפלוסה הכי טוב, ישנו צורך לעסוק באפלוסה לעומק במשך שנים רבות עם המון סוסי אפלוסה, לא פחות משלוש דורות. זה כולל תקופת חיים שלמה משום שאפשרויות רבות קיימות ששינויים יקרו בשלבים שונים בחיי האפלוסה, כולל בשנים מאוחרות.

נתחיל בשאלה שקיימת אצל רוב בעלי הסוסים. האם האפלוסה הוא גזע?

גזעי סוסים פותחו ע"י אנשים כמוך וכמוני....רק אלוהים יכול ליצור אפלוסה. האדם יכול לפתח את הטורוברד. הוא לא רק יכול. הוא אף עשה זאת. האדם אינו יכול לפתח אפלוסה.

לפיכך, באופן טכני האפלוסה צריך להיחשב מין בפני עצמו. בין המינים האדם יכול לפתח אפלוסה או מגוון של גזעים, שכולם אפלוסה.

האם האפלוסה הוא צבע?

לא יותר מכל גזע סוסים אחר. כולם מראים צבע פרט לסוס הלבן. לבן הינו חוסר צבע (אין בו צבע). רוב סוסי האפלוסה ניתנים לזיהוי כסוסי אפלוסה בשל תצורת המעטה שלהם. לאפלוסה יש מגוון תצורות מעטה שיכולים להראות בכל צבע הקיים בסוסים.

לאפלוסה יש הרבה יותר מאפיינים מכל גזע סוסים אחר. האפלוסה, קרוב לוודאי, היה הסוס הראשון שממנו פותחו כל שאר גזעי הסוסים. אנו אומרים זאת משום שהאדם אינו יכול לפתח אפלוסה, אבל, לאדם יש יכולת למחוק מאפייני אפלוסה וליצור סוסים בעלי צבע מלא.

אם היה אפשרי להחזיר את כל הסוסים וגזעי הסוסים אחורנית למצבם הטבעי, כולם יאבדו את זהותם חוץ מהאפלוסה (הפיינט אולי ישמור על זהותו, אבל האדם יכול ליצור פיינט).

אנו מראים כאן מפה עם 25 מאפיינים. מאפיינים אלו מבדילים בין האפלוסה לגזעים אחרים. למפה זו מצורפים הערות והסברים.

25
יכולת יצירת גזעי אפלוסה רבים
24
סינדרום השיער הלבן
23
אינטגרציה של תצורות
22
לבן אפלוסי
21
תצורת מעטה אפלוסה תחרה
20
אפלוסה פתיתי שלג
19
רואן אפלוסי אדום או כחול עם או בלי נקודות
1
צריך אפלוסה כדי שייוולד אפלוסה
          18
תצורת שמיכת ירכיים עם או בלי נקודות
2
דומיננטי על כל גזעי הסוסים עם צבע מלא
          17
תצורת נימור
3
המאפיין הבסיסי החשוב ביותר הוא עור מנוקד
      גן

   

 האפלוסה

    16
אחוז מסוים נולדים בצבע מלא שמתפתח ליצירת תצורה בגיל צעיר
4
סקלרה לבנה מקיפה את גלגל העין
        15
משתמש בכל צבעי הבסיס בסוסים, התצורה חודרת ומשאירה את סימן ההיכר של האפלוסה
5
מגוון רחב של צבעי עניים
       

 

  14
חלק נולד עם צבע בסיס ותצורה, ומאבד אותו ללבן
6
יכול להיות עם פסים בפרסות
       

 

  13
אחוז קטן של אפלוסה אינו מראה שינויי צבע
7
שיער דליל ברעמה ובזנב
8
יכולות שינוי צבע ותצורה
9
מתייחסים אליו כאל גזע המבוסס על צבע, אך מוכר בשל תצורת המעטה
10
לוח-זמנים לשינויי צבע
11
התפתחות תצורת המעטה בשלב העוברי
12
האדם אינו יכול ליצור תצורת אפלוסה

כל מחקרי האפלוסה עד היום ריכזו מאמצים המכוונים לצבע. משום מה, אנשים המעורבים במחקר האפלוסה מרגישים שצבע יספק תשובות, כשלמעשה, לאורך כל ההיסטוריה ריכוז המאמצים המכוונים לצבע מנע הבנה של כמה מהמאפיינים הבסיסיים המפרידים את האפלוסה משאר גזעי הסוסים.

מחקרנו לגבי האפלוסה שנמשך 30 שנים מערב בדיקה של גן האפלוסה. אנו סוברים כי הגן יספק תשובות לשאלות בנוגע לצבע.

פיתחנו כאן מפה המראה את גן האפלוסה עם ריכוז של רבים ממאפייני האפלוסה החשובים ביותר. במשך הזמן, מטפח האפלוסה יוכל להשתמש בתכונות הרצויות.

מה שמראה מפת גן האפלוסה זה מאפיינים הקובעים מהו אפלוסה. שים לב שסטנדרטים של מבנה העוסקים בסוג אינם מוזכרים במפת הגן. אנו עוסקים רק במאפיינים הנפוצים באפלוסה.

 1. צריך אפלוסה כדי שייוולד אפלוסה. כנ"ל לגבי אפור. רק אפור יכול להוליד אפור. גם האפלוסה וגם האפור יולידו תמיד אפלוסה או אפור, אבל אם נולד אפלוסה, לפחות אחד ההורים חייב שיהיה אפלוסה. אם נולד אפור, אחד ההורים חייב להיות אפור. אנו משתמשים באפור לצורך השוואה בנושא זה משום שרשומות מוכיחות את זה כעובדה. (מתייחס למצב טהור - ApAp / GG).

 2. האפלוסה, כשיוכלא במצב טהור יהיה דומיננטי על כל גזעי הסוסים.

 3. כמאפיין ויזואלי, אנו מייחסים לעור מנוקד (parti-color) את החשיבות העליונה. כמאפיין אפלוסה, נראה שהוא החשוב ביותר כי בלעדיו, לא יופעלו מאפיינים אחרים. נראה שמאפיין זה הינו מאפיין מוביל.

 4. מקושר לסעיף 5.

 5. למרות שהסקלרה הלבנה המקיפה את גלגל העין רשומה בנפרד מהעין כמאפיין אפלוסה, אנו מתייחסים אליהם ביחד עקב הסיבה הבאה: האפלוסה מראה כמעט את כל צבעי העניים באדם; שחור, חום, כחול, ירוק, אפור, וכו'.

 6. לא לכל סוסי האפלוסה יש פסים בפרסות. לאלה שיש גרב לבנה או לבן מעל הפרסה יכול להיות שיהיו להם פסים בפרסות.

 7. לאפלוסה יכול להיות כמות דלילה של שיער רעמה וזנב. שוב, זהו מאפיין שאינו קיים בשום סוס שאינו אפלוסה, דבר ההופך אותו למאפיין אקסקלוסיבי לאפלוסה, תכונה שאסור למנוע ויש אף צורך לעודד.

 8. מקושר לסעיפים 9 ו- 10.

 9. מקושר לסעיפים 8 ו- 10.

 10. אחוז גבוה של סוסי אפלוסה מעורב ביכולות שינוי צבע. זה בתורו יכול לגרום לשינויים בתצורת מעטה האפלוסה.שינויי הצבע כמעט תמיד קורה ב- 10 השנים הראשונות לחיי האפלוסה. דרגת הניגוד של הצבע, הנקודות ותצורת המעטה שתקבע תישאר באופן בסיסי לאורך יתרת חיי האפלוסה (הגן האפור יכול להפר את לוח הזמנים). למרות שמתייחסים לאפלוסה כגזע המבוסס על צבע, הוא לרוב מוכר בשל תצורת המעטה שלו. האפלוסה יכול ואכן עושה שימוש בכל צבעי הסוסים. אבל, ישנו מספר מוגבל של תצורות מעטה המתפתחות ויוצרות את הדוגמאות האלו.

 11. מקושר לסעיף 16.

 12. תצורת מעטה האפלוסה קרוב לוודאי ששירתה מטרה כיוון שהאפלוסה הינו יציר הטבע. האדם אינו יכול ליצור את תצורת מעטה האפלוסה. תן לו שיער לבן עם שיער ביי והוא לעולם לא יוכל ליצור תצורת מעטה אפלוסה אפילו ששיער לבן ושיער ביי הינם נפוצים באפלוסה.

 13. אחוז מסוים מכלל סוסי האפלוסה, משהו שבין 10% ל- 20%, אינם מראים שינויי צבע. התצורה כמו גם הצבע נשארים קבועים לאורך כל חיי האפלוסה.

 14. חלק מסוסי האפלוסה נולדים עם צבע בסיס ומעטה שיאבד ללבן.

 15. האפלוסה יכול ואף עושה שימוש בכל צבע הבסיס בסוסים. צבעים אלו כנראה שייכים לכל הסוסים. במילים אחרות, לאפלוסה לא ניתנו צבעים ייחודיים לו שיהפכו אותו לאפלוסה. הוא נוצר להשתמש בחלק ובכל צבעי הסוסים. לאפלוסה ניתנה האפשרות לדוגמת תצורת מעטה אותה הוא מחדיר לתוך צבע הבסיס, ומשאיר את סימן ההיכר של האפלוסה.

 16. אחד המאפיינים הכי מבלבלים באפלוסה יהיה כיצד ומדוע תצורת מעטה האפלוסה מתבסס בשלב ההתפתחות העוברית, בזמן שאחוז גבוה אינם מתחילים להראות התפתחות תצורת מעטה עד לאחר הלידה.

 17. מקושר לסעיף 23.

 18. מקושר לסעיף 23.

 19. מקושר לסעיף 23.

 20. מקושר לסעיף 23.

 21. מקושר לסעיף 23.

 22. מקושר לסעיף 23.

 23. דוגמת תצורת המעטה יכולה להיות אחת התעלומות הבלתי פתירות של האפלוסה. זה משום שהאפלוסה, כפי שאנו מכירים אותו כיום, יכול כאינדיבידואל להוליד צאצא המראה מספר דוגמאות תצורת מעטה (דוגמא: אפלוסה עם שמיכת ירכיים יכול להוליד צאצא שתצורת המעטה שלו משתנה מתצורת פתיתי-שלג, רואן אפלוסי, נימור, שמיכת ירכיים, עם ניקוד או בלי וכו'.). במחקר על הזברה, ישנם 7 מינים שונים של זברה, ולכל אחד מהם תצורת פסים ייחודית משלו, וכל אחד מהם חי בטריטוריה משלו באפריקה. מלבד מספר מוגבל של בודדים, האדם לא הצליח לביית את הזברה כפי שהצליח לביית אחרים במשפחת הסוסים. לכן, המינים השונים נשארו במקומם הספציפי בעולם. כל דוגמת תצורת מעטה באפלוסה יכול להיות שבאה ממקום ספציפי בעולם, אבל משום שניתן היה לביית את האפלוסה,וסוסים עברו ממקום למקום עם האדם, יכול להיות שתצורות שונות באו במגע זה עם זה והגיעו למצב כפי שאנו מכירים בימנו.

 24. ראשית, בואו נחשוב במונחים של שערת ביי אחת בלבד. שערה זו, כשהיא נושרת, היא  מוחלפת ע"י שיער אפלוסה לבן. כשאנו מכפילים את המספר העצום של שיער לבן המופיע בצורה כזו, ראינו התפתחות של מצב הנקרא רואן. צבע הבסיס כמו ביי, ערמוני או כל צבע סוסים אחר שייך לכל הסוסים. סינדרום השיער הלבן באפלוסה חודר לצבעים אלו ויוצר תצורת אפלוסה ודוגמא ומציג מצב אפלוסי.

 25. גורם זה מציג את כל היכולות של האפלוסה. לאפלוסה ישנה היכולת להמיר צאצא של גזע סוסים בעל צבע אחיד לכל הפקטורים שצוינו במפה הנ"ל. בקיצור, אפלוסה המוכלא עם כל גזע סוסים בעל צבע אחיד או אפילו מעורב (מקומי), יכול להמיר את הסייח הנולד ולהפוך אותו לאפלוסה.

מי שלומד על האפלוסה יגלה במשך הזמן שהוא מעורב בגזע סוסים שמורשתו נפרשת על-פני אלפים רבים של שנים. קביעה זו מבוססת על חלק מחפצי האמנות שמועברים במהלך ההיסטוריה כמו גם על חפצים המתגלים בחפירות ארכיאולוגיות ואגדות עם עתיקות ממקומות שונים בעולם. אולי יותר חשוב, אחד ההורים חייב שיהיה אפלוסה, כשאפלוסה נולד. עובדה זו בלבד מבססת נתיב שמוביל לכך שכנראה האפלוסה הוא הסוס הראשון.

האדם, בשל הבנתו ברבייה מבוקרת, פיתח מאות גזעי סוסים ופונים. אין כל הוכחה כלשהי שהאדם פיתח את האפלוסה כגזע. בעצם, אנו בדעה שהתייחסותנו המתמשכת לאפלוסה כגזע היא הסיבה לכל הבלבול לגבי סוס זה. העדויות מראות לבטח כי האפלוסה הוא הרבה יותר מסתם גזע.

כדי להתחיל בצעד הראשון להבנת מהו אפלוסה, יש להבין שהאפלוסה מסוגל בהחלט ליצור מספר רב של גזעי סוסים. אם האדם היה רוצה לעשות זאת, האפלוסה יכול להמיר את רוב גזעי הסוסים ולהפכם לאפלוסה. זו הסיבה שאמרנו פעמים רבות שהאפלוסה הוא החבר הנכבד ביותר בממלכת הסוסים.

אנו מציעים כאן מספר דוגמאות מדוע השתכנענו שלאפלוסה יכול להיות העתיד המזהיר ביותר בעולם הסוסים.

התמזל מזלנו לחלוק בגן האפלוסה המערב את משפחת האפלוסה היכן שאנו יכולים לעקוב אחר הנתיב המתמשך יותר מ- 100 שנים מדור לדור.

דוגמא: הסוסים Peavy's Bimbo, Norell's Little Red, Ding Bob II, Wapiti, Quinta Chief, Joker B ו-Bright Eyes Brother כולם באו לעולם כתוצר של גן אפלוסה יחיד. סוסים אלו, ובנוסף להם, קבוצת סוסות אפלוסה, הינם הגרעין של משפחת אפלוסות גדולה אחת שהמשותף להם הינו גן האפלוסה. בכדי לרשום את הנאמר כאן, נרשום את שמות האנשים שהיו קשורים לגן זה, הרבה לפני שמערכת רישום האפלוסה נוסדה. כולם היו חוואי בקר ולכולם היו תוכניות גידול של סוסים שענו על דרישות החווה שלהם. המייסד של גן זה היה Coke T. Roberds. הוא ושכנו וידידו Si Dawson התחלקו בחלק מתוכניות גידול שלהם. בהמשך הגיע משפחת פיווי, דן קסמנט ובנו ג'ק, קוונטין ואבלין סמוטנס, דיואי נורל, חוות מילר 67, טום ופרד פילד, ג'ק בלסינגיים, אמט רוברדס וחברת הבקר והקרקעות מטדור.

לפני תחילת המאה, קוק רוברדס נטע את הזרע עבור כל החוואים שהוזכרו קודם כשהחל בתוכנית גידול הסוסים שלו עם סוס אפלוסה שנקרא The Arab.

משפחת פיווי רכשה את סוסת האפלוסה שנודעה כ-Old Blue Mare מ-Si Dawson. בתורה, העבירה סוסה זו את גן האפלוסה שלה לסוסים כמו Wapiti, Norell's Little Red, Peavy's Bimbo ו-Ding Bob II ביחד עם מספר סוסות אפלוסה.

ג'ק קסמנט וקוונטין סמוטן רכשו את סוסת האפלוסה ששמה Blue Vitriol בשותפות באחת המכירות של קוק רוברדס. סוסה זו הורבעה באותו זמן עם סוס הקוואטר של קוק רוברדס, Smoky T. התוצאה הייתה סוסת אפלוסה בשם Sally Rand. ג'ק הרביע שוב את בלו ויטריול לסוס הקוואטר Red Dog. הרבעה זו הולידה את Joker B. סאלי ראנד בתורה המליטה סייח אפלוסה בשם Quinta Chief. דיואי נורל הרביע את סוסת האפלוסה מגידול פיווי, Little Buck, עם רד דוג ונולד Norell's Little Red. קוק רוברדס הרביע את סוסת האפלוסה בת Peter McCue עם King Plaudit הטורוברד. קינג פלודיט היה בנו של סוס הטורוברד Plaudit, מנצח הקנטקי דרבי של 1898. הרבעת הסוסה הולידה את Plaudette ובתורה, פלודט הורבעה עם סוס הקוואטר Billy Maddon ונולד Bright Eyes Brother.

אביו של Ding Bob II היה סוס קוואטר בשם Saladin. אימו הייתה סוסת אפלוסה מגידול פיווי ושמה Flossie. פלוסי הייתה בת של הסוסה Old Blue Mare וסוס הקוואטר Sheik. דינג בוב II נרכש ע"י המילרים והרביע מספר סוסות בנות של מנצח הקנטקי דרבי Zeb. סימנם של המילרים היה 67 דבר שמסביר מדוע התייחסו אליהן כסוסות מילר 67.

וופיטי, שאביו היה סוס קוואטר בשם Gold Heels ואימו הייתה סוסת אפלוסה מגידול פיווי בשם Cuadroon. הסוסה הייתה בת של סוס הטורוברד Song Hit וסוסת האפלוסה Speck (בת של דינג בוב II וסוסה שהיא בת של פלוסי).

אביו של פיווי בימבו היה סוס הקוואטר Little Joe Jr ואימו סוסה מעולה מגידול פיווי בשם Chipeta. הסוסה צ'יפטה הייתה בבעלות משפחת פיווי. (המילרים קראו לסוסת אפלוסה שנולדה אצלם בשם Chipeta A. צ'יפטה א זו היא אימו של הסוס Bright Chip.) האב של צ'יפטה היה דינג בוב II ואימה הייתה Papoose שהוריה היו סוס הקוואטר Bob H והסוסה Old Blue Mare.

דרך הבנת לא רק גן האפלוסה שהיה בשימוש, אלא גם האנשים שהיו והינם אחראיים, ניתן לעקוב אחר גן זה מדור לדור בערך 100 שנים.

סקרטריאט  (טורוברד)              Secretariat - TB

סקרטריאט נחשב לאחד מסוסי המרוץ הטובים ביותר במאה זו. זכייה בטריפל קראון היה רק אחד מהישגיו המעולים. אי אפשר שלא להתפעל מהמבנה הכמעט מושלם שלו. אפילו שהאפלוסה מוכלא עם טורוברד במספרים גדולים, אנו מרגישים שסקרטריאט הוא אכן אחד מגדולי סוסי הטורוברד ואנו צריכים להשתמש בו כדוגמא.

כשפרש להרבעות, הוא הורבע עם סוסת אפלוסה. הרבעה זו הולידה סייח אפלוסה (First Secretary ApHC #401602). אולי דוגמא זו היא מעט יותר מיחס של 50/50 משום שההרבעה הבאה מזוג זה לא הולידה אפלוסה. בדוגמא אחרת, נראה כיצד הרבעה של אפלוסה וטורוברד יכולה ליצור צאצא שהוא קרוב ל- 100% אפלוסה.

השתמשנו בסקרטריאט כדוגמא שמראה את האפלוסה שמורבעת עם המיטב של ההכלאה יכול ליצור אפלוסה.

Bright Chip הוא דוגמא נהדרת כצעד לקראת יצירת 100% סוסי אפלוסה בתוכנית גידול. הרישום שלו כאב מראה שהוליד 307 סייחים כשרק 20 מהם נרשמו עם צבע מלא. למרות זאת, מי שמכיר סייחים שנולדים עם צבע מלא יודע שאפלוסות כאלו לרוב מפתחים מעטה אפלוסה ועור מנומר בשלבים מוקדמים לחייהם. לא אופתע למצוא שרוב 20 הסייחים שנרשמו עם צבע מלא פיתחו מאפייני אפלוסה.

ברייט צ'יפ הוא דוגמא אידאלית לגן האפלוסה. אביו Bright Eyes Brother הוא תוצאה של אותו גן אפלוסה שנישא ע"י אימו, Chipita A שגן האפלוסה שלה הועבר אליה מ-Ding Bob II. לאב ולאם ישנו אותו מצב השולט על צבעם. שניהם נולדו עם צבע ומעטה אפלוסה שלא השתנה ושניהם שמרו על צבעם ומעטה האפלוסה שלהם לאורך כל חייהם ללא כל סימנים לשינוי. ברייט צ'יפ, למרות היותו תוצר של אותם פקטורים של צבע, לא ירש את אותו המצב. במקום זאת, הוא התכסה רואן באזורי הגוף בהם היה צבע בסיסי. אנו מציינים זאת כדי להראות שגן אפלוסה יחיד גורם ללא פחות מ- 25 פקטורים שיכולים להיות מועברים לצאצא.

פלט מחשב מראה שברייט צ'יפ הורבע עם מספר גבוה של סוסות טורוברד וסוסות קוואטר.

היה לנו קושי רב בהסבר צבע האפלוסה והרגלי הצבע באופן שיובן בקלות. נפלה החלטה להשתמש כדוגמא עיקרית בסוסה אחת, תוך תיקווה להבהיר את התמונה שתוצג לגבי בסיס האפלוסה ככל שזה נוגע לצבע.

הסוסה Bright Delight נולדה ב- 1961. אביה היה Bright Eyes Brother ואימה הייתה Peggy's Delight. שני ההורים היו אפלוסות, דבר שחשוב לזכור ככל שנתקדם. ברייט דלייט הייתה אלופה לאומית דבר שמעיד על כך שהייתה איכותית. היא הייתה גם אחות מלאה לסוס Mighty Bright, שניהם בבעלות ליין הדסון. מה שמעניין כאן הוא רישום הוולדות שלה. היא המליטה 12 סייחים, ולכולם היה צבע. היא מעולם לא המליטה סייח ללא צבע. יותר מעניין זה שהיא הורבעה רק עם סוס אפלוסה אחד בלבד וכל שאר ההרבעות היו עם סוסים בעלי צבע מלא. רשימת סייחיה והסוסים שהרביעו אותה לגבי כל סייח מופיע להלן:

 1. Tahitian Dancer -- sired by Tahitian King (TB)

 2. (Foal died) -- sired by Tahitian King (TB)

 3. Mr. Big Wig -- sired by Wiggy Bar (AQHA)

 4. Sweet Lorrain H. -- sired by Wiggy Bar (AQHA)

 5. Prissy Lark -- sired by Lanalark

 6. Along Came Joe -- sired by Wiggy Bar (AQHA)

 7. Plaudit's Delight -- sired by Red Plaudit (App)

 8. Easy Walt -- sired by Easy Jet (AQHA)

 9. Apt To Be Easy -- sired by Easy Jet (AQHA)

 10. Easy Delight -- sired by Easy Jet (AQHA)

 11. She's Easy -- sired by Easy Jet (AQHA)

 12. Dee Bar O.J. -- sired by Dee Bar Bright (TB)

השאלה החשובה כאן תהיה, כיצד יכלה סוסה זו להעביר תמיד 100% צבע, במיוחד כשהורבעה עם סוסי קוואטר או טורוברד שהינם בעלי צבע מלא?

בתחילה הפנינו שאלה זו לגנטיקאי ידוע, ג'ק וויליאמס מקנדה. לאחר מספר דקות של חישוב סיכויי ההסתברות הגנטית קבע, "התשובה פשוטה מאוד. הגנים של האפלוסה של הסוסה הסתדרו באופן טוב בכרומוזום. כשזה קורה, יהיה זה בלתי אפשרי שתמליט סייח שאינו אפלוסה, ולא משנה מהי ההכלאה. זה מציב אותה בשיא הדומיננטיות."

השאלה השנייה שהופנתה לג'ק: "אם זה יכול לקרות עם סוסה אחת, מהן האפשרויות לפיתוח סוסי אפלוסה אחרים עם פקטורים דומים?" התשובה: האפשרויות הינן בלתי מוגבלות. בטיפוח טוב ובהבנה, כל גזע האפלוסה יכול להגיע למצב דומיננטי הומוזיגוטי, ולכן תהיה למגדלים הבטחה של צבע."

פנינו לספרים בתקווה להבין יותר טוב בכל מה שקשור ליכולתה של ברייט דלייט להמליט 100% אפלוסה. התרשמותי היא שהיא תחשב גנוטיפ המוגדר כסוג של גן שאינדיבידואל יורש משני הוריו. אנו מוסיפים לזה את האפשרות של מעורבות מוטציה אפשרית המוגדרת כשינוי פתאומי וקבוע בגנוטיפ האינדיבידואלי. אם המוטציה קוראת בתא מין, הגן המוטנטי יכול להיות מועבר לצאצא בעתיד. עכשיו אנו משווים את רישומי ברייט דלייט עם אלה של אחיה המלא. למייטי ברייט אין רקורד של 100% וולדות אפלוסה. הסיבה האפשרית היחידה שאנו יכולים לחשוב היא שאין לו את הפקטור המוטנטי.

ישנם פקטורים חשובים מאוד השייכים לאפלוסה שהמטפח חייב להכיר ולהבין כשהוא עוסק בגידול וטיפוח סוסי אפלוסה.

 1. מדע הסוסים מראה שהאפלוסה הוא דומיננט, ולדעתי זהו הגורם החשוב ביותר.

 2. האפלוסה מעורב עם לא פחות מ- 5 פקטורים הקשורים לצבע שיש להתחשב בהם בכל תוכנית גידול אפלוסה.

א. אחוז גבוה של סוסי אפלוסה נולדים עם צבע ומעטה שמתפתחים בעובר. בקבוצה זו, הצבע יכול להשתנות במהלך 9 השנים הראשונות של חיי הסוס, ואז תופסק פעילות שינוי הצבע והסוס יישאר עם צבעו הנוכחי למשך יתרת חייו.

ב. אחוז של סוסי האפלוסה הנולדים עם צבע ומעטה אינם משנים את צבעם במהלך חייהם. אנו מכנים פקטור זה כ'פקטור מקבע צבע'.

ג. אחוז של סוסי האפלוסה נולדים עם צבע מלא. לחלקם אין את הפקטור של אפלוסה פרטי-קולור (ניקוד עור), ולמרות זאת, סוסי אפלוסה אלו יפתחו צבע מעטה וניקוד עור במהלך השנים הראשונות לחייהם.

ד. ישנו אחוז של סוסי אפלוסה שנולדים עם מעטה מאוד צבעוני ומתחילים בשלבים מוקדמים בחייהם לאבד את התצורה ללבן, אך ממשיכים להחזיק העור המנוקד.

ה. ישנם סוסי אפלוסה שמראים צבע מלא אך יש להם ניקוד עור ופקטורים אחרים של אפלוסה כמו פסים בפרסות וסקלרה לבנה. חלק מסוסים אלו מייצרים פעמים רבות את תצורת המעטה הצבעונית גם אם הם מוכלאים עם סוס מגזע אחר.

הרבה נאמר על דילול צבעי סוסים. מעורבותנו עם פקטור זה מוביל אותנו להאמין שהסוס האדום או הערמוני הוא הדוגמא הטובה ביותר. טווח הצבעים מצבע כבד כהה לבהיר חולי.

הסוס האפור נחשב גם הוא לדומיננט. כשהאפור מעורב עם אפלוסה הסייח הנולד יכול להיות מאוד צבעוני ולאבד בגיל צעיר את צבעו ללבן.

מאמר זה הינו רק חלק ממאמץ מתמשך ללימוד האפלוסה וההזדמנויות העתידיות. כל תגלית חדשה מובילה לשאלות נוספות. לדוגמא, אנו יודעים כי גן האפלוסה משמש בנק להרבה צבעי סוסים כמו גם תצורות מעטה, ובנוסף, פקטורים נוספים הקשורים לגן זה. זה מעלה את השאלה "האם אנו יכולים לבודד איזשהו מהפקטורים, להפרידו מגן האם לדרגה שיבטיח צבע בסיס אחד או תצורת מעטה אחת שתהפוך לקבועה בריכוז של מצב זה?" קבענו תוכנית גידול המתבססת על שאלה זו ואנו מקווים להשיג את הדברים הבאים:

 1. צבע בסיס שאינו משתנה.

 2. תצורת מעטה שמייצרת רק שמיכת ירכיים

 3. הולדת 100% אפלוסה

אפילו שאנו יכולים להישבע על החומר בו השתמשנו במאמר זה, זהו רק חלק ממה שיש בגן האפלוסה. בבדיקה של ספרי העדר במועדון סוסי האפלוסה, ניתן בנקל לראות שהאפלוסה הוכלא עם סוסים מעורבים (מקומיים) כמו גם עם סוסי אפלוסה שהוריהם אינם ידועים. מסמכים מראים שהאפלוסה הוכלא עם סוסי טורוברד, קוואטר וערבי וכן יסד גזע של פונים.

האין זו מספיק הוכחה שמראה שגן האפלוסה מאוד מיוחד -- שיש לו כוחות בלתי רגילים על סוסים אחרים? אנו גם יכולים להראות שאפלוסה יכול להיות מוכלא למצב שיוליד אחוז גבוה של אפלוסה, אפילו אם מוכלא לגזע אחר.

אנו ממשיכים לרדוף אחר עקבות גן אפלוסה יחיד זה במשך יותר מ- 100 שנים.

אז, לאחת השאלות הכי נשאלות, "מהו אפלוסה?" התשובה: האפלוסה הוא קוסם עם מטה קסמים בצורת גן. מכל הסוסים בעולם, אף אחד לא יכול להשתוות לסוס לו אנו קוראים אפלוסה, שהוא קרוב לוודאי היצור הכי אהוב על אימא טבע בעולם הסוסים.

 

 

דף הבית   על המועדון   על גזע האפלוסה   פעילויות המועדון   היכל התהילה   מועדוני אפלוסה בעולם  

אלופי העולם באפלוסה   סוסי אפלוסה בישראל   צור קשר